Śmierć to temat, który wielu z nas woli omijać szerokim łukiem. Jednak refleksje osób stojących u kresu życia mogą być dla nas cennym źródłem mądrości. Lekarka Shoshana Ungerleider opiekująca się pacjentami i pacjentkami w ostatnich chwilach ich życia, zauważyła, że wiele z nich wyraża podobne żale. 

Oto pięć najczęściej powtarzających się zdań, które mogą skłonić nas do przemyśleń, a może nawet wprowadzenia zmian w naszym codziennym życiu. Tylko tyle i aż tyle.

„Żałuję, że nie spędzałem/spędzałam więcej czasu z bliskimi”

W codziennym pędzie często zapominamy o tym, co najważniejsze – o relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Praca, obowiązki, zobowiązania. To wszystko pochłania nasz czas, który mógłby być spędzony z ukochanymi osobami.

Co możesz zrobić?
Możesz zacząć więcej czasu poświęcać na to co lubisz robić i z kim lubisz to robić. Wspólny obiad z rodziną, spacer z bliską osobą.

„Za dużo pracowałem/pracowałam i straciłem/straciłam część życia”

Praca jest ważna, ale czy warto poświęcać jej całe życie? Wielu ludzi na łożu śmierci żałuje, że nie znaleźli/znalazły równowagi między karierą a życiem osobistym.

Co możesz zrobić?
Zastanów się nad swoim harmonogramem dnia. Czy jest w nim miejsce na odpoczynek, hobby, czas z bliskimi? Może warto wprowadzić drobne zmiany, które przyniosą wielkie korzyści.

„Pozwoliłem/pozwoliłam, aby strach kontrolował moje decyzje”

Strach przed porażką, oceną czy nieznanym często powstrzymuje nas przed realizacją marzeń. Na końcu życia wielu ludzi żałuje, że nie podjęli/podjęły ryzyka, które mogło przynieść im szczęście.

Co możesz zrobić?
Zatrzymaj się na chwilę. Na co sobie nie pozwalasz? Czego się obawiasz? Niektórych powstrzymuje lęk przed porażką, ale są tacy, którzy obawiają się sukcesu. Zrób pierwszy krok w kierunku marzenia, które od dawna odkładasz. Nawet mały krok może prowadzić do wielkich zmian. To będzie już inna perspektywa.

„Chciałbym/Chciałabym być odważniejszy/odważniejsza w obliczu niepewności”

Życie jest pełne niepewności, ale to właśnie w takich momentach mamy szansę na rozwój. Wielu ludzi żałuje, że nie wykorzystali okazji, które pojawiły się na ich drodze.

Co możesz zrobić?
Następnym razem, gdy pojawi się szansa, która wydaje się niepewna, zastanów się, co możesz zyskać, a nie tylko, co możesz stracić.

„Skupiłem/Skupiłam się za bardzo na przyszłości i straciłem/straciłam kontakt z teraźniejszością”

Planowanie przyszłości jest ważne, ale nie powinno odbywać się kosztem chwili obecnej. Wielu ludzi żałuje, że nie cieszyli się codziennymi drobiazgami, bo byli zbyt zajęci myśleniem o tym, co będzie.

Co możesz zrobić?
Praktykuj uważność. Zatrzymaj się na chwilę, poczuj zapach porannej kawy, wsłuchaj się w śmiech dziecka, poczuj wiatr na twarzy. 

Zatrzymaj się i zastanów

Te pięć żalów to nie tylko refleksje osób u kresu życia, ale także cenne wskazówki dla nas wszystkich, którzy mamy trochę życia przed sobą. 

Zadaj sobie dziś pytania:

  • Czy spędzam wystarczająco dużo czasu z bliskimi?
  • Czy moja praca nie przysłania mi życia osobistego?
  • Czy pozwalam, aby strach powstrzymywał mnie przed działaniem?
  • Czy jestem obecny/obecna tu i teraz?

Odpowiedzi na te pytania mogą być pierwszym krokiem do życia, którego nie będziesz żałować.

Źródło inspiracji: Artykuł „Tego najbardziej żałują ludzie na łożu śmierci. 5 rzeczy mówi prawie każdy” dostępny na stronie Medonet:

https://www.medonet.pl/psyche,tego-najbardziej-zaluja-ludzie-na-lozu-smierci–5-rzeczy-mowi-prawie-kazdy,artykul,16767771.html

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *