793 405 475 gabinet@pozmiane.pl

O rozwoju

Rozwój jest procesem, w trakcie którego każdy człowiek ucząc się nabywa nowe umiejętności i tym samym przechodzi od fazy całkowitej zależności, ku całkowitej niezależności. Osoba w procesie rozwoju napotyka na nowe sytuacje, z którymi radzi sobie w sposób adekwatny do poziomu własnej świadomości. Podstawowym czynnikiem warunkującym rozwój jest wsparcie, jakie dorośli dają dziecku. Wsparcie udzielone adekwatnie do potrzeb sprawia, że potrafisz realnie ocenić Twoje zasoby i ograniczenia w sytuacjach nowych wyzwań i możliwości. W tych poszukiwaniach możesz skorzystać z pomocy naszych psychologów i psychoterapeutów.

Niewystarczające wsparcie i wymagania, mogą być powodem tego, że rezygnujesz z podejmowania działań, unikasz ich lub podejmujesz je kończąc w sposób Ciebie niezadawalający. Zbyt duże wsparcie, które jednocześnie jest formą wkroczenia w Twoją przestrzeń (przemoc), przyczynia się do tego, że tracisz wiarę w siebie. Brakuje Ci miejsca i boisz się przejawić własną aktywność. Gdy dorastasz masz przekonanie, że takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze i potrzebujesz trwać „w kącie”, do którego kiedyś zagoniono Cię tzw. nadopiekuńczością.

Ponieważ zmiana w życiu towarzyszy Ci nieustannie, a w nowych sytuacjach potrzebujesz nowych umiejętności, nowych rozwiązań, często możesz odczuwać lęk, frustrację, kryzys. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy sytuacje w których uczestniczysz przypominają Tobie, choć możesz o tym nie wiedzieć, sytuacje z dzieciństwa, w których Twoje próby kończyły się niepowodzeniem, z powodu braku potrzebnego wsparcia. Być może będzie to dla Ciebie ważne, że możesz to sam zmienić 🙂

W zaciszu naszego Centrum Po Zmianę, mieszczącego się na warszawskim Ursynowie, możesz sięgnąć po profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów i psychoterapeutów posiadających wieloletnie doświadczenie i traktujących swój zawód jako misję niesienia pomocy innym ludziom.

Doświadczanie emocji
Kultura, w jakiej żyjesz jest swoistym sitem dla Twoich emocji. Zostajesz poddany w procesie rozwoju wpływom powodującym ograniczenia ekspresji uczuć w imię wychowania, nauki i religii. Kontakt z ludźmi sprowadzasz do komunałów na temat pogody, sportu, polityki, mody – nawet wtedy, gdy jesteś wśród ludzi, których znasz od dawna.

Komunały i mechanizmy obronne tworzą tarczę przed prawdziwym kontaktem. Być może czasami zdarza się Tobie po spotkaniu odczuwać zmęczenie (choć spotkanie było krótkie), pustkę, samotność. Tak się dzieje zawsze, gdy relacja z drugim człowiekiem jest powierzchowna, gdy nie wyrażasz rzeczywiście tego, co potrzebujesz, nie pozostajesz w zgodzie ze swoimi potrzebami i wolą. Jest to kontakt jakby przez „szybę”, szybę, którą tworzą mechanizmy obronne. Taki kontakt może być dla Ciebie przyczyną wielu stresów i spięcia w ciele, które osłabiają Cię i mogą być przyczyną wielu dolegliwości somatycznych (chorób, boli głowy czy kręgosłupa, ataków astmy itp.).

Psycholog lub psychoterapeuta, podczas sesji, wspiera Ciebie w taki sposób abyś mógł uświadomić sobie przyczyny takiego stanu i odnaleźć drogę prowadzącą do rozwiązania swoich problemów.

Kompetencje społeczne
Bazą do poszerzania kompetencji społecznych i zawodowych jest zaspokojenie w pierwszej kolejności potrzeb osobowych, do których należą m.in. potrzeba bezpieczeństwa i stabilizacji. Jeśli masz trudności w zaspokojeniu potrzeb osobowych, na przykład nie czujesz się bezpiecznie, to budujesz mur z pomocą Twoich mechanizmów obronnych. Podczas rozmowy koncentrujesz się na tematach o pogodzie, sporcie, modzie. W ten sposób tracisz dużo energii podczas kontaktów towarzyskich, pozostajesz w lęku, który najprawdopodobniej pochodzi z lat dzieciństwa. Posługując się schematami z dzieciństwa nie możesz zająć stanowiska adekwatnego do sytuacji, a Twoje decyzje lub ich brak, budujesz w oparciu o ocenę sytuacji z pozycji dziecka, a nie osoby dorosłej.
Z całą pewnością jesteś niepowtarzalny. Twoje relacje z innymi nie są przypadkowe. Opierają się o wzór, model, który budowałeś w kontakcie z Twoimi rodzicami. Relacja z rodzicami jest najwcześniejszą relacją każdego człowieka. Korzystając z kontaktu z rodzicami tworzysz wzór porozumiewania się i zachowania w relacji z innymi ludźmi. Wzór, który tak mocno utrwala się, że niezależnie od tego jacy ludzie Cię otaczają, posługujesz się tym samym wzorem i dzieje się to bez udziału Twojej świadomości. W ten sposób tracisz świeżość prawdziwego kontaktu i korzystasz z dostosowawczego schematu, który był Ci potrzebny, gdy byłeś małym dzieckiem.

Nasi psychologowie i psychoterapeuci towarzyszą Ci w poznaniu Twojego zachowania, co w rezultacie może pomóc Ci wybrać inaczej i osiągnąć wewnętrzną harmonię.