793 405 475 gabinet@pozmiane.pl

Najczęstsze pytania

Jak wygląda spotkanie z psychoterapeutą?
Spotkanie z psychoterapeutą polega najprościej mówiąc na rozmowie, odbywającej się w poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Psychoterapeutę obowiązuje zasada dyskrecji. Spotkanie umawiane jest na konkretną godzinę aby klient nie czekał i nie spotykał się z postronnymi osobami. W czasie sesji psychoterapeuta kieruje swoją uwagę na klienta tak, aby poznać jego wewnętrzny świat i towarzyszyć mu w odkrywaniu siebie, dokonywaniu wyboru, zmianie.

Czym różni się pomoc psychoterapeuty od rozmowy z bliską osobą?
Rozmawiając z bliską osobą możesz uzyskać wsparcie i odreagować trudne emocje. Przynosi to chwilową ulgę, jednak najczęściej nie eliminuje źródeł problemu, który wciąż się pojawia w życiu. Psychoterapeuta korzystając z własnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia stwarza warunki pozwalające klientowi na dokonanie trwałej zmiany. Zmiana jest możliwa dzięki pozostawaniu klienta w tzw. procesie, co oznacza, że aby zmiana była trwała potrzebny jest określony czas. Poza tym psychoterapeuta jest osobą neutralną i obiektywną, co sprawia, że spotkania z nim są efektywne.

Czym różnią się kompetencje psychologa, psychoterapeuty i psychiatry?
Psychoterapeuta
Osoba, która ukończyła studia medyczne, społeczne lub humanistyczne oraz obyła co najmniej czteroletnie (ok. 1800 godzin) szkolenie z zakresu psychoterapii (lub jest w trakcie tegoż szkolenia). Szkolenie to musi składać się z 3 elementów: własnej psychoterapii, szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz pracy z pacjentami pod superwizją. Psychoterapeuta zajmuje się diagnozą i leczeniem osób z zaburzeniami psychicznymi, problemami emocjonalnymi, pomaganiem w trudnych sytuacjach życiowych, a także pracą nad rozwojem osobowości klientów.

Psycholog
Osoba, która uzyskała dyplom magistra psychologii i jest teoretycznie przygotowana do diagnozy psychologicznej i pomocy psychologicznej. Zajmuje się diagnozą psychologiczną i poradnictwem psychologicznym; inne obszary wymagają kształcenia podyplomowego.

Psychiatra
Lekarz, który ukończył studia medyczne i zdobył stopień specjalizacji z zakresu psychiatrii. Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych za pomocą farmakoterapii.

Psychoterapia czy farmakoterapia zaburzeń psychicznych?
Osoby udające się do psychologa lub psychoterapeuty często oczekują cudownej pigułki, która uwolni je od problemów bez wysiłku z ich strony. Cechą farmakoterapii czyli leczenia za pomocą leków jest eliminacja lub zmniejszenie objawów, jednak bez likwidacji ich przyczyny. Dlatego dokuczliwe objawy (np. lęk, zły nastrój) nawracają, a człowiek objęty farmakoterapią staje się zależny od leku i często doświadcza lęku przed tym, co będzie kiedy lek przestanie działać. Oczywiście farmakoterapia jest podstawową metodą leczenia głębokich problemów (jak np. zaburzenia psychotyczne lub silnych objawów utrudniające normalne życie), jednak nie powinna być nadużywana u osób z łagodniejszymi trudnościami. Na uwagę zasługuje również fakt, iż badania pokazują, że leki psychotropowe i placebo, mają skutek porównywalny. Jednak w przypadku leków dezorganizują one procesy chemiczne zachodzące w organiźmie, wpływają np. na osłabienie popędu seksualnego. Psychoterapia jest leczeniem zarówno przyczyn, jak i objawów. Psychoterapia pozwala usunąć źródło dokuczliwych objawów, co sprawia, że tracą one swoją funkcję i ustępują, co więcej człowiek zyskuje większe poczucie kontroli nad sobą i swoim życiem, czego efektem jest m.in. podwyższenie samooceny i zadowolenia z życia.

Co to jest superwizja?
Superwizja jest formą kontroli pracy psychoterapeutycznej, której dobrowolnie poddaje się terapeuta. Jest standardem profesjonalnej terapii i gwarantem bezpieczeństwa i skuteczności procesu terapii. Superwizor bazując na własnym doświadczeniu przygląda się procesowi pracy terapeuty superwizowanego i dzieli się z nim spostrzeżeniami tak aby zwiększyć efektywność pracy terapeuty. Superwizja ma charakter konsultacji terapeuty prowadzącego z innym terapeutą, w której klient pozostaje anonimowy.